Serral i FaZe Clan zwycięzcami Intel® Extreme Masters Katowice 2022

1.1 miliona widzów jednocześnie oglądających turniej Counter-Strike: Global Offensive

1 500 000 dolarów w całkowitej puli nagród

Zakończyły się rozgrywki Intel® Extreme Masters Katowice 2022, podczas których wyłoniono nowych mistrzów ESL Pro Tour. Tegoroczne wydarzenie było 10. rocznicą flagowej imprezy ESL Gaming w Katowicach. Z powodu pandemii były to pierwsze od 812 dni zawody esportowe firmy, które gościły publiczność na miejscu.

Katowicki Spodek to miejsce dla najlepszych z najlepszych. Tegoroczne zawody CS:GO byłe pełne nie tylko niezapomnianych chwile, ale też cieszyły się ogromną oglądalnością na całym świecie – szczyt  wyniósł 1,1 miliona widzów, główny kanał CS ESL na Twitchu osiągnął
550 000, a średnia oglądalność na wszystkich kanałach wyniosła ponad 328 000 kibiców. Jest to pierwsze i jedyne wydarzenie spoza rangi Major, które znalazło się w pierwszej piątce najczęściej oglądanych turniejów CS:GO w historii.

Joona “Serral” Sotala z zespołu ENCE Esports zapewnia sobie historyczny tutuł w StarCraft® II

Zdjęcie: Helena Kristiansson/ESL Gaming

W finałowym pojedynku turnieju StarCraft® II Intel® Extreme Masters Katowice “Serral” i “Reynor” zafundowali kibicom prawdziwe widowisko. Początkowo Fin prowadził w meczu, ale po dwóch zwycięstwach jego przeciwnik w końcu się zrewanżował. Mimo to “Reynor” nie był w stanie wykończyć serii, a “Serral”, reprezentujący ENCE Esports, odbił się od dna i zapisał się w kartach historii jako zwycięzca IEM Katowice 2022.

FaZe Clan zapewniają sobie pierwszy tytuł mistrzowski Intel® Extreme Masters z graczem spoza głównego składu

Zdjęcie: Helena Kristiansson/ESL Gaming

G2 Esports i FaZe Clan, dwie drużyny, które pokazały najlepsze i najbardziej stabilne wyniki, awansowały do wielkiego finału CS:GO. Zmierzyły się nie tylko w walce o możliwość wzniesienia pucharu i wygrania swojej części z puli nagród wynoszącej 1 000 000 dolarów, ale przede wszystkim o wieczną chwałę i uznanie za występ na legendarnej arenie w Spodku. Gra zakończyła się po ponad 5 godzinach walki cios za cios i finalnie FaZe Clan wzniósł w górę trofeum Intel® Extreme Masters Katowice 2022.

Godnym uwagi osiągnięciem FaZe Clanu, które zapewniło im pierwszy w historii tytuł IEM, jest fakt, że większość turnieju rozegrali z zawodnikiem spoza głównego składu. Justin “jks” Savage po raz pierwszy pojawił się w zespole wyjściowym FaZe Clanu jako zamiast Robina “ropza” Koola podczas fazy play-in, a następnie został przywrócony przed fazą play-off, aby zastąpić Håvarda “rain” Nygaarda. Obaj gracze z głównego składu mieli pozytywny wynik testu na obecność Covid-19.

FaZe Clan o swoim zwycięstwie: “Wsparcie dla FaZe było niesamowite i pomogło nam dotrzeć na szczyt. Konkurencja była szalona i jesteśmy dumni z drużyny, że pozostała pozytywnie nastawiona i dała z siebie wszystko do samego końca. Teraz skupimy się na ESL Pro League S15, które odbędzie się za 2 tygodnie. #FaZeUp!”

Mocne przemówienia podczas Ceremonii Otwarcia

Zdjęcie: Helena Kristiansson/ESL Gaming

Podczas ceremonii otwarcia, która odbyła się w piątek po południu, Michał Blicharz, VP of Pro Gaming w ESL Gaming, oraz ukraińska supergwiazda Oleg “s1mple” Kostyliev z Natus Vincere wygłosili emocjonalne przemówienia do kibiców na miejscu oraz wszystkich oglądających w domu.

“Czekaliśmy trzy lata, by znów być tu z wami. Dwa lata temu i rok temu pandemia odebrała nam tę możliwość i naprawdę nie możemy się doczekać, aby uczcić nasze ponowne spotkanie, ponieważ esport nie jest esportem bez fanów” – powiedział Blicharz, po czym kontynuował: “Trudno jest ignorować to, co dzieje się na świecie. Mamy międzynarodową społeczność z dziesiątkami narodowości, które przyjeżdżają tu, by rywalizować w Katowicach. Mamy wiele drużyn o mieszanych narodowościach, w których są koledzy z różnych krajów, a 180 krajów zazwyczaj ogląda to wydarzenie na całym świecie. A wszystko, co nas łączy, co nas spaja, to esport i to jest magiczne, naprawdę magiczne /…/ Mam nadzieję, że esport w tym tygodniu nas zjednoczy i że nie będziemy podzieleni przez to gówno, które się tam dzieje.”

Później, gdy “s1mple” otrzymał mikrofon i wystąpił z przesłaniem jedności i pokoju:

“Chcę, żebyście wiedzieli, że esport jest poza polityką i wszyscy nasi gracze, gracze z różnych drużyn, i wy wszyscy nie macie nic wspólnego z decyzjami rządu /…/ Wszyscy chcemy pokoju dla Ukrainy i dla [całego] świata. Wszyscy się boimy. I wszyscy musimy pokazać przykład tego turnieju całemu światu. Musimy trzymać się razem jako jedność z naszymi kibicami, z naszymi przyjaciółmi, z każdym, kto będzie oglądał ten turniej. Wszyscy musimy przede wszystkim pozostać ludźmi”.

Droga do IEM Cologne już rozpoczęta

Po zakończeniu imprezy w Katowicach, uwaga skupia się na kolejnym wydarzeniu ESL Pro Tour Championship w Kolonii, w Niemczech. W samym sercu lata, 5-17 lipca, w LANXESS Arena, zwanej także “Katedrą Counter-Strike’a”, po raz kolejny kibice będą świadkami wybitnych rozgrywek. 24 drużyny będą walczyć nie tylko o nagrody pieniężne, czy kolejne zwycięstwo w wyścigu Intel® Grand Slam, ale przede wszystkim o jeden z najbardziej prestiżowych tytułów. Zanim drużyny spotkają się w Kolonii, czeka na nie wiele prestiżowych zawodów. Są to między innymi takie zawody jak ESL Pro League Season 15, 9 marca – 10 kwietnia, czy IEM Dallas, 31 maja – 5 czerwca.

Więcej informacji i aktualizacji dostępne jest na oficjalnej stronie internetowej ESL Pro Tour. Zachęcamy też do śledzenia kanałów społecznościowych CS ESL na platformach: Twitter, Facebook oraz Instagram. Informacje na temat SC2 dostępne są na Twitterze i Facebooku ESL.

* * *

O ESL Gaming

ESL Gaming jest największą na świecie firmą zajmującą się esportem i szeroko rozumianą branżą gamingową. Od 1994 roku firma kształtuje branżę i przewodzi innowacjom w esporcie i grach na skalę światową w najbardziej popularnych grach wideo z licznymi turniejami esportowymi online i offline, a także poprzez festiwale gamingowe. Firma odpowiada za organizację i produkcję prestiżowych międzynarodowych turniejów i rozgrywek ligowych w ramach ESL Pro Tour, w tym ESL One, Intel® Extreme Masters, DreamHack Masters, ESL Pro League i innych wydarzeń rozgrywanych na arenach wielkości stadionów sportowych. ESL Gaming jest również producentem i gospodarzem turniejów DreamHack Open, Mistrzostw Krajowych ESL, pucharów amatorskich, systemów matchmakingowych oraz festiwali gamingowych DreamHack. ESL Gaming jest częścią

MTG, wiodącej międzynarodowej grupy rozrywki cyfrowej.

Więcej na stronie: www.eslgaming.com

Intel® Extreme Masters

Intel® Extreme Masters to rozgrywki esportowe o najdłuższym na świecie stażu. Rozpoczęty w 2006 roku przez firmy Intel i ESL konkurs został rozegrany już w ponad 30 miastach na całym świecie, w których przeprowadzono turnieje dla 11 różnych tytułów gier. Fani esportu z ponad 180 państw regularnie biją rekordy IEM pod względem frekwencji zarówno na esportowych arenach, jak i oglądalności w Internecie. Dzięki inauguracji turnieju w maju 2017 roku w Australii, IEM odbył się już na 5 kontynentach. W trakcie ponad 75 wydarzeń IEM rozdzielonych zostało ponad 11 milionów dolarów nagród pieniężnych, które trafiły do największych esportowych talentów na całym świecie. (www.intelextrememasters.com)

Contact us

EFG owns a portfolio of brands in different categories. We are leading the industry with numerous online and offline competitions, digital platforms as well as gaming lifestyle festivals.