Badanie ESL Gaming Polska potwierdza – pokolenie Z przyszłością esportu

Badanie przeprowadzone podczas polskiej transmisji Intel Extreme Masters Katowice 2022 wykazuje duże zainteresowanie turniejami esportowymi wśród młodych widzów, głównie z pokolenia Z

Gdzie znajduje się uwaga konsumenta – to pytania zadają sobie marketerzy na całym świecie. Co go interesuje i ile czasu spędza przed danym medium? W kontekście atrakcyjnej z perspektywy biznesowej grupy osób młodych, przede wszystkim z pokolenia Z, zdawać by się mogło, że odpowiedzią są krótkie formaty i platformy je oferujące. Nieprzerwanie rosnące znaczenie TikToka czy rolki i shorty wprowadzone na największe platformy społecznościowe potwierdzają ten kierunek. Jednak, jak pokazuje niedawno przeprowadzone przez ESL Gaming badanie wskazuje, że nie jest to trend uniwersalny.

Podczas tegorocznego wydarzenia esportowego Intel Extreme Masters Katowice 2022, ESL przeprowadził ankietę wśród osób oglądających polską transmisję z turnieju. Wyniki wskazują, że młody widz jest w stanie poświęcić znacznie dłuższy czas na konsumpcję treści w sferze, która jest punktem jego pasji i zainteresowania i wiąże się z wartościowymi treściami. Takie właśnie treści widzowie znajdują na transmisji ESL Polska – wyniki badania pokazują, że średni czas oglądania transmisji na indywidualnego użytkownika wynosił 62 minuty. Może się to wydać zaskakujące, biorąc pod uwagę, że aż 83% widowni polskiej transmisji stanowiły osoby poniżej 26 roku życia. 62 minuty to wynik porównywalny z czasem trwania widowisk sportu tradycyjnego i jest on o 22 minuty większy od średniego czasu sesji przeciętnego użytkownika w serwisie Youtube. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że 40 minut dotyczy całej platformy YouTube, natomiast 62 minuty to czas spędzony na oglądaniu jednej określonej transmisji w serwisie Twitch.tv.

Prestiż esportu

Wydarzenia esportowe przyciągają ogromną publiczność, szczególnie turnieje takiej skali jak Intel Extreme Masters. To zainteresowanie przekłada się również na transmisję online, prowadzoną przez ESL Gaming wraz z partnerami. Livestream tegorocznej edycji turniejuw katowickim Spodku, która miała miejsce pod koniec lutego, przyciągnął ponad 640 000 unikalnych użytkowników, a łączny czas oglądania transmisji wyniósł 39 890 923 minuty.

Intel Extreme Masters 2022 Katowice wpłynął również na wyniki oglądalności innych transmisji online – 15 Sezon ESL Pro League, cieszył się 65,75% wyższą średnią widzów i wynikiem przeszło 177% wyższym od ubiegłego sezonu w kontekście maksymalnej liczby widzów.

Z kolei, niedawno zakończone rozgrywki Intel Extreme Masters Cologne 2022 cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem, osiągając rekordową liczbę niemalże 1 250 000 widzów transmisji na całym świecie i stając się najbardziej oglądanym turniejem rangi innej niż Major.


Kim są widzowie IEM w Polsce?

Poza analizą samych danych z transmisji, została także przeprowadzona ankieta pośród widzów, w której wzięło udział 3164 osób. Wyniki jasno obrazują grupę odbiorczą livestreamu – są to młodzi ludzie, głównie przedstawiciele pokolenia Z, którzy wykazują zainteresowanie esportem, z wyszczególnieniem turniejów Counter-Strike: Global Offensive.

Chociaż znacząca większość odbiorców transmisji (ok. 80%) regularnie śledzi transmisje esportowe, prestiż turnieju przyciągnął także sporo osób, które na co dzień nie obserwują sceny CS:GO.  IEM Katowice to prestiżowy turniej, w którym gra toczy się o wysoką stawkę, więc trudno się dziwić, że pośród internetowej widowni aż jedną piątą z 640 000 widzów stanowiły osoby, które śledzą scenę esportową jedynie okazjonalnie. Jednocześnie widzowie powracają do transmisji organizowanych przez ESL, w tym aż 46% ankietowanych ogląda wydarzenia esportowe przynajmniej raz w tygodniu.

Nie powinno być zaskoczeniem, że znacząca większość widowni jest zainteresowana grami wideo. Co ciekawe jednak, laptopy i konsole do gier nie są dla fanów priorytetem. Największą popularnością spośród odpowiedzi na pytanie dotyczące planów zakupowych na ten rok cieszą się hardware i sprzęt do komputerów PC, taki jak monitory, myszki, klawiatury czy słuchawki. Aż 72% widzów deklaruje chęć zakupu przynajmniej jednego z wyżej wymienionych elementów. W przypadku preferencji modowych, fani w pierwszej kolejności wybierają znane sportowe marki.

Rosnące zainteresowanie

Obecnie transmisje z wydarzenia nie są już jedynie relacją meczu z eksperckim komentarzem, a całym blokiem rozrywkowym, który utrzymuje uwagę publiczność przez cały czas trwania turnieju, nawet podczas przerw między rozgrywkami. Konkursy z nagrodami i panele z udziałem influencerów to zaledwie część atrakcji, jakie do zaoferowania miała tegoroczna polska transmisja IEM Katowice.

Dane dowodzą, że chociaż esport cieszył się dużym zainteresowaniem także podczas pandemii, wydarzenia z udziałem publiczności są o wiele bardziej atrakcyjne – także dla widzów transmisji internetowej. W szczytowym momencie transmisję turnieju IEM Katowice 2022 na kanale esl_csgo_pl oglądało aż 34 872 fanów, niemalże 65% więcej niż podczas ubiegłorocznej edycji. Tendencja wzrostowa nie jest przypadkowa, ponieważ i średnia widzów wzrosła o przeszło 8%.

Z badania wynika również, że wydarzenia esportowe są oglądane także na telewizorach – w ankiecie 30% osób zaznaczyło, że do rozgrywek zasiadają przed dużym ekranem. To trend podobny do tego znanego ze sportu tradycyjnego, gdy wraz ze znajomymi i rodziną widzowie zasiadają do wspólnego oglądania w salonie, przy dużym odbiorniku. Esport przestaje być dziedziną odbieraną wyłącznie z perspektywy komputera osobistego, a staje się integralną częścią domowego ekosystemu rozrywkowego.

ESL Polska poza oficjalną polską transmisją IEM Katowice, organizuje dla fanów livestreamy również z pozostałych esportowych turniejów w ramach ESL Pro Tour, które łącznie transmitowane są przez 200 dni w roku, a każdy taki livestream to nowa możliwość dotarcia do odbiorców.

Najbliższym turniejem w ramach ESL Pro Tour będzie 16. sezon ESL Pro League, który odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 2 października. W nadchodzących miesiącach spodziewać się można również najnowszej edycji Intel Extreme Masters – IEM Rio Major 2022, który będzie rozgrywany w dniach 31 października – 13 listopada w Rio Olympic Arenie w Rio de Janeiro, w Brazylii.

***

O ESL Gaming


ESL Gaming to największa na świecie firma zajmująca się esportem. Od ponad dwóch dekad kształtuje branżę esportu na całym świecie w najpopularniejszych grach komputerowych, tworząc spójny ekosystem, który oferuje graczom szansę przejścia drogi od zera do bohatera, a fanom możliwość bycia świadkami największych historii, które oferuje sport elektroniczny. Nasze portfolio składa się z produkcji najwyższego szczebla, jak ESL Pro Tour, Intel® Extreme Masters, ESL Mobile, festiwale DreamHack, Snapdragon® Pro Series i wiele więcej – oferując wydarzenia i turnieje od poziomu podstawowego po najbardziej elitarne rozgrywki o skali globalnej. ESL Gaming jest częścią wiodącej na świecie platformy dla graczy ESL FACEIT Group. Więcej informacji dostępne jest na stronie about.eslgaming.com

Intel® Extreme Masters

Intel® Extreme Masters to rozgrywki esportowe o najdłuższym na świecie stażu. Rozpoczęty w 2006 roku przez firmy Intel i ESL konkurs został rozegrany już w ponad 30 miastach na całym świecie, w których przeprowadzono turnieje dla 11 różnych tytułów gier. Fani esportu z ponad 180 państw regularnie biją rekordy IEM pod względem frekwencji zarówno na esportowych arenach, jak i oglądalności w Internecie. Dzięki inauguracji turnieju w maju 2017 roku w Australii, IEM odbył się już na 5 kontynentach. W trakcie ponad 75 wydarzeń IEM rozdzielonych zostało ponad 11 milionów dolarów nagród pieniężnych, które trafiły do największych esportowych talentów na całym świecie. (www.intelextrememasters.com)

Contact us

EFG owns a portfolio of brands in different categories. We are leading the industry with numerous online and offline competitions, digital platforms as well as gaming lifestyle festivals.