Przygotowania do IEM Katowice 2020 na ostatniej prostej!

6 lutego o godz. 10:30 w restauracji 27th floor odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowic, Krzysztof Jonak, dyrektor firmy Intel w Europie Środkowo-Wschodniej i Aleksander Szlachetko, dyrektor zarządzający w ESL Polska oficjalnie zapowiedzieli wydarzenie Intel Extreme Masters Katowice 2020. To już ósma edycja Intel Extreme Masters, która odbędzie się w stolicy Górnego Śląska. W trakcie tegorocznej imprezy rozegrany zostanie pierwszy turniej rangi Masters Championship w cyklu ESL Pro Tour, do którego należą najważniejsze turnieje CS:GO organizowane przez ESL i DreamHack. Po raz kolejny IEM Katowice stanie się domem dla turnieju StarCraft 2 oraz targów esportowych – IEM Expo, gdzie na odwiedzających czekać będzie wiele angażujących stoisk i wydarzeń związanych z esportem. Nowością będą również finały 2. etapu Quake Pro League, gdzie zawodnicy powalczą o tytuł Mistrza Świata w Quake na IEM Expo Katowice 2020. 

Prezydent Katowic Marcin Krupa na wstępie podkreślił rolę Intel Extreme Masters w zmianie wizerunku stolicy Górnego Śląska na przestrzeni ostatnich lat. Od 2013 roku nastąpił między innymi wzrost liczby osób odwiedzających Miasto Katowice w trakcie konferencji i spotkań biznesowych o 47%. W 2018 r. do Katowic przyjechało prawie 827 tys. osób.

– Cała turystyka biznesowa, która zawitała do nas poprzez budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ale także dzięki powierzchni Spodka oraz innych obiektów spowodowała to, że inaczej patrzymy na nasze miasto.  Katowice to kopalnia ciekawych pomysłów, które są wykuwane m.in. podczas takich wydarzeń jak Intel Extreme Masters Katowice 2020 – powiedział Prezydent Katowic Marcin Krupa.

CS:GO – ESL Pro Tour

W tym roku finały w grę CS:GO w trakcie IEM Katowice 2020 odbędą się w dniach 28 lutego – 1 marca. W pojedynkach na najwyższym światowym poziomie weźmie udział 16 najlepszych drużyn z całego świata.  Po raz pierwszy w historii powalczą o tytuł Master Champion, punkty w rankingu Intel® Grand Slam i nagrody pieniężne, których pula wyniesie pół miliona dolarów. Główny etap rozgrywek odbędzie się w legendarnym Spodku, gdzie 6 drużyn, zmierzy się w rozgrywkach play-off, których kulminacją będzie Wielki Finał.

Rozgrywki CS:GO w ramach ESL Pro Tour to nowe podejście w budowie otwartego ekosystemu łączącego wszystkie turnieje ESL i DreamHack na całym świecie. Jeden cykl dla lig i turniejów daje szansę każdemu na wzięcie udziału w zmaganiach na najwyższym poziomie.

Od tego roku zmianie uległy również zasady wejścia na mecze finałowe. Sektory Spodka zostały podzielone na dwie części: sekcję biletowaną oraz bezpłatną. Ci, którzy nie zdecydowali się na zakup biletu, będą mogli swobodnie wchodzić do sektorów bezpłatnych, o ile będą w nich jeszcze wolne miejsca.

Wspólne oglądanie w kinie Rialto

W tym roku fazę grupową rozgrywek Counter-Strike: Global Offensive kibice będą mogli oglądać w katowickim kinie Rialto. 26 i 27 lutego kibice najlepszych na świecie drużyn CS:GO w kameralnej atmosferze i z komentarzem na żywo spotkają się także z ekspertami firmy ESL. Wstęp na wydarzenie będzie darmowy.

– Tegoroczne zmiany w formule Intel Extreme Masters to wynik naturalnego procesu profesjonalizacji turnieju, który przede wszystkim ma być mekką dla fanów esportu. Chcemy, żeby każdy zawodnik i każdy kibic miał najlepsze warunki do oddawania się swojej pasji. Ten rok jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ rozpoczyna rozgrywki w ramach nowej formuły ESL Pro Tour zarówno w CS:GO, jak i StarCraft II. Jesteśmy pewni, że emocje na tegorocznym turnieju ponownie sięgną sklepienia katowickiego spodka – powiedział Aleksander Szlachetko, dyrektor zarządzający ESL Polska.

Dekada rozgrywek w StarCraft 2

Intel Extreme Masters to także jedne z najbardziej zaciętych rozgrywek w grę StarCraft 2, która już od 10 lat obecna jest na IEM. Pierwszym etapem będą kwalifikacje offline, w których 76 strategów zmierzą się 24-25 lutego o awans do turnieju głównego. Drugi etap to starcie 24 zawodników, oglądać będzie ich można w Audytorium w dniach 28 i 29 lutego (same rozgrywki wystartują dzień wcześniej – 27 lutego). Wielki finał przypada na 1 marca. W tym roku pula nagród wyniesie co najmniej 250 000 dolarów (dodatkowe nagrody mają zostać ufundowane przez społeczność graczy poprzez crowdfounding), a lwią część zgarnie zwycięzca, otrzymując czek na 150 000 dolarów. 

 – To już 10 lat jak StarCraft 2 obecny jest na IEM. W tym czasie, rozgrywki te stały się nieodzownym elementem każdego Intel Extreme Masters. Na początku tego roku firmy ESL, DreamHack i Blizzard podpisały 3-letnią umowę, która przewiduje łącznie 7 turniejów, z których  dwa odbędą się w Katowicach trakcie IEM 2020 i 2021 – dodał Aleksander Szlachetko

Quake – szybkie starcia 1 na 1

Jednak to nie koniec prawdziwie esportowych emocji, w trakcie IEM Katowice 2020! Podczas targów IEM Expo zorganizowane zostaną również finały 2. etapu Quake Pro League. W ciągu dwóch dni 24 najlepszych graczy Quake’a na świecie będzie walczyć o tytuł Mistrza Świata w Quake na IEM Expo Katowice 2020. 

IEM Expo

Równolegle do turnieju IEM Katowice 2020, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) na powierzchni 8000 m2 odbędą się największe targi esportowe pod nazwą IEM Expo. W trakcie trzech dni, od 28 lutego do 1 marca, uczestnicy IEM Expo będą mieli możliwość przetestowania produktów najlepszych marek z branży czy wzięcia udziału w wielu turniejach i konkursach. Na odwiedzających czekać będzie wiele angażujących wydarzeń i demonstracji technologicznych. Wstęp na IEM Expo pozostaje bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

Global Esports Forum

27 lutego 2020 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach już po raz trzeci odbędzie się ekskluzywna konferencja branży esportowej dla liderów, inwestorów oraz osobowości branżowych. W tym roku tematem przewodnim prelekcji będzie przyszłość sportów elektronicznych.

Intel – od lat wspiera esport

Krzysztof Jonak z Intel Technology Poland podkreślił, że firma Intel wspiera rozwój esportu od kilkunastu lat, aby być blisko graczy i fanów gamingu. Zaznaczył także, że każdy gracz to również entuzjasta sprzętu, dzięki któremu może realizować swoją pasję.

Wszystkie komputery turniejowe podczas Intel Extreme Masters wyposażone są w procesory Intel Core, które zapewniają graczom największą wydajność sprzętu. Firma współpracuje również ze społecznością deweloperów i pracuje nad optymalizacją oprogramowania.

Na IEM Expo fani esportu będą mogli odwiedzić strefę Intela, gdzie przetestują najnowsze komputery z procesorami Intela oraz będą mieli możliwość udziału w panelach i prezentacjach.

Contact us

EFG owns a portfolio of brands in different categories. We are leading the industry with numerous online and offline competitions, digital platforms as well as gaming lifestyle festivals.