Intel® Extreme Masters Katowice powróciło w pełni chwały, a G2 Esports i Oliveira zajęli swoje miejsca w Hall of Heroes

Ponad 65 000 osób przez trzy dni wydarzenia na żywo – legendarny turniej esportowy w tym roku razem z powracającym po 3 latach IEM Expo oraz dwoma towarzyszącymi turniejami esportowymi

Intel® Extreme Masters (IEM) Katowice 2023 dobiegło do spektakularnego końca, a zwycięzcy zajęli swoje miejsca w Hall of Heroes – miejscu, gdzie tworzy się historia i rodzą się legendy dla przyszłych pokoleń fanów esportu na całym świecie. W trakcie trzech dni wydarzenia, ponad 65 000 osób wzięło udział w wyprzedanych turniejach Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) i StarCraft® II w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) oraz na IEM Expo goszczącym w tym roku dwa towarzyszące turnieje esportowe. 

Mistrzostwa CS:GO na IEM Katowice 2023 

24 topowe zespoły z całego świata wzięły udział w rozgrywkach na przestrzeni 10 dni. Ostatnie 3 dni odbyły się na żywo z udziałem publiczności w Katowicach. Po wielu zaciętych pojedynkach, to G2 Esports i Heroic pozostały na placu boju z szansą na zdobycie tytułu ESL Pro Tour (EPT) CS:GO Championship, lwiej części z puli nagród wynoszącej 1 000 000 USD oraz gwarantowanego miejsca na turnieju IEM Cologne 2023. Publiczność w wypełnionym Spodku oraz blisko 710 000* osób równocześnie oglądających turniej online na całym świecie, dopingowała pojedynek, w którym ostatecznie G2 Esports zwyciężyło wynikiem 3-1. 

Podczas gdy w ubiegłym roku udało im się dotrzeć tylko do półfinału turnieju IEM Katowice, G2 Esports oficjalnie wkroczyli do Hall of Hereoes i po raz pierwszy w historii dołączą do mistrzowskiego grona wygrawerowanego na legendarnym pucharze. Drużyna poczyniła też pierwszy krok w drodze do Intel® Grand Slam IV. Zespół G2 potrzebuje jeszcze trzech zwycięstw w EPT Masters lub turniejach rangi mistrzowskiej aby zgarnąć 1 000 000 nagrody. 

Co więcej, Nikola “NiKo” Kovač w końcu zdobył upragniony tytuł na IEM Katowice, po tym jak trzykrotnie w przeszłości przegrywał w wielkim finale, co sprawia, że wygrana jest jeszcze bardziej wyjątkowa dla karabiniera G2 Esports. Dla jego kolegi z zespołu, Justina “jks” Savage’a, to druga wygrana z rzędu, po ubiegłorocznym zwycięstwie w brawach FaZe Clan. To pierwszy gracz w historii, który zwyciężył na IEM Katowice dwa razy z rzędu z dwoma różnymi zespołami. Australijczyk został także wyróżniony jako EPT DHL MVP (najbardziej wartościowy zawodnik).

“Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak wiele zwycięstwo na IEM Katowice znaczyło dla G2 Army, obejrzyjcie jak NiKo w końcu wznosi trofeum” komentuje G2 Esports “Jesteśmy zaszczyceni mogąc na zawsze zapisać się w historii CS:GO i dołączyć do Hall of Heroes z tą niesamowitą drużyną”. 

Następny etap rywalizacji w ESL Pro Tour dla CS:GO to 17. Sezon ESL Pro League, który będzie rozgrywany w dniach 21.02-26.03. Więcej informacji na ten temat dostępne jest na oficjalnej stronie internetowej oraz w kanałach społecznościowych ESL CS na platformach Twitter, Instagram i Facebook

Mistrzostwa StarCraft® II na IEM Katowice 2023 

Fani StarCraft® II z całego świata mogli obserwować jeden z najbardziej emocjonujących turniejów w historii, a do tego taki, który na długo pozostanie w pamięci. Po 5 dniach walk, gdzie stawką było 500 000 USD oraz tytuł Mistrza Świata, to Maru i Oliveira, zajmujący odpowiednio 1. i 20. miejsce w światowym rankingu EPT 22/23, spotkali się ze sobą w Wielkim Finale. 

Maru był faworytem do zwycięstwa, jednak na fanów oglądających pojedynek na żywo w MCK, a także ponad 73 000 osób* śledzących zmagania na transmisjach online czekała nie lada niespodzianka, ponieważ ostatecznie zwycięstwo zapewnił sobie Oliveria. Roniąc łzy radości na scenie po swoim niesamowitym występie, nowy mistrz pokazał światu historię rodem z bajek, gdzie każdy może sięgnąć po marzenia. 

To jedno ze zwycięstw, które na zawsze zapisze się w już prawie 25-letniej historii gry StarCraft®, ponieważ Chiński zawodnik, który rozpoczął swoją profesjonalną karierę w 2015 roku, nigdy wcześniej nie zwyciężył w turnieju poza swoją ojczyzną. Co więcej, mimo tego, że mało co nie udałoby mu się awansować do fazy grupowej, Oliveira pokonał po drodze wielu faworytów, w tym Heromarine’a, Reynora czy herO.

Więcej informacji na temat EPT SC2 można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej oraz na kanałach społecznościowych na platformach Twitter i Facebook

ESL Impact Katowice 

Rozpoczynając spektakularny i pełen akcji rok dla kobiecego cyklu CS:GO, ESL Impact, osiem najlepszych drużyn wzięło udział w turnieju w Katowicach, którego stawką było 100 000 dolarów. Zmotywowany przez ogromne lokalne wsparcie na IEM Expo w MCK, polski skład NAVI Javelins dotarł do wielkiego finału, gdzie zmierzył się z Nigma Galaxy.

Ostatecznie polki musiały uznać wyższość rywalek, przegrywając wynikiem 0-2 po dogrywce na ostatniej mapie. Tym samym Nigma Galaxy kontynuuje dominację na kobiecej scenie CS:GO, zgarniając wszystkie cztery trofea ESL Impact od momentu rozpoczęcia rozgrywek na początku 2022 roku.

Kolejny etap rywalizacji w postaci 3. sezonu ESL Impact League rozpocznie się już 8 marca i potrwa do 16 kwietnia. Finały odbędą się podczas DreamHack Dallas w dniach 2-3 czerwca. Więcej informacji dostępne jest na oficjalnej stronie internetowej oraz na kanałach społecznościowych ESL Impact na platformach Twitter, Instagram oraz Facebook

Runda 1 i 2 Sezonu Wiosennego ESL R1 2023

Oprócz turnieju ESL Impact, na powracającym IEM Expo odbyły się jeszcze jedne wypełnione rywalizacją zawody, ponieważ swój debiut miał zupełnie nowy turniej ESL R1. W dniach 11-12 lutego 48 zawodników nadało nowe znaczenie wirtualnym wyścigom podczas dwóch pierwszych rund Sezonu Wiosennego 2023. Nowy cykl zawodów esportowych odniósł oszałamiający sukces, sprawiając, że transmisja online oglądana była przez ponad 75 000 godzin.  

Zachęcony przez fanów gromadzących się wokół sceny na żywo, Maximilian Benecke z MOUZ został najszybszym kierowcą RENNSPORT podczas Rundy 1., natomiast Joshua Rogers z Porsche Coanda Esports Racing Team jako pierwszy przekroczył linię mety w Rundzie 2.

Sezon Wiosenny ESL R1 trwa dalej. Rundy 3-8 zostaną rozegrane między 13 marca a 8 maja, a zwieńczeniem sezonu będzie 2023 Spring Major rozegrany na żywo podczas wydarzenia RENNSPORT Summit w dniach 27-28 maja. Więcej informacji o ESL R1 można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej oraz na kanałach społecznościowych ESL R1 na platformach TikTok, Twitter, Instagram i Facebook

IEM Expo

W końcu, wydarzenie dostarczyło uczestnikom niezliczonych nowych wspomnień dzięki aktywnościom na IEM Expo. Gry wideo, cosplayerzy, influencerzy, konkursy, prezentacje sprzętu i wiele innych atrakcji były oferowane przez jedne z największych marek na rynku. Tak duża liczba uczestników świadczy o tym, że wspólne pasje, hobby i zamiłowania mają wyjątkową moc łączenia ludzi. 

Gdy w Spodku powoli gasną światła, a w MCK zapada cisza, nowy rozdział historii esportu zostaje oficjalnie zapisany, a nowe legendy uwiecznione w Hall of Heroes. Spektakularny początek roku jest obietnicą tego, co już wkrótce czeka na wszystkich spragnionych rywalizacji.

Więcej informacji na temat ESL FACEIT Group dostępne jest na oficjalnej stronie internetowej oraz na profilu EFG na LinkedIn.

* Wg Escharts.com

***

Zdjęcia z turniejów rozgrywanych na IEM Katowice można znaleźć TUTAJ

***

O ESL

ESL tworzy świat, w którym każdy może być kimś. Od ponad dwóch dekad kształtujemy branżę i przewodzimy innowacjom w zakresie esportu i gier na całym świecie w najpopularniejszych grach wideo, tworząc kompleksowy ekosystem z możliwościami dla graczy, przejścia od zera do bohatera, a dla fanów, bycia świadkami najlepszych historii, jakie esport ma do zaoferowania. Portfolio ESL składa się z produktów o wysokiej renomie, takich jak ESL Pro Tour, Intel® Extreme Masters, Snapdragon Pro Series i wiele innych, od zawodów dla początkujących po globalne zawody elity. ESL jest częścią ESL FACEIT Group, wiodącej firmy zajmującej się grami zawodowymi i esportem.

O Intel® Extreme Masters

Intel® Extreme Masters to najdłużej trwający globalny profesjonalny turniej esportowy na świecie. Rozpoczęty w 2006 roku przez firmy Intel® i ESL cykl zrzesza najlepszych na świecie graczy w Counter-Strike: Global Offensive, StarCraft® II i inne tytuły esportowe. Zbliżając się do dwóch dekad historii i licznych rekordowych wydarzeń pod względem oglądalności i frekwencji na stadionie, IEM jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej prestiżowych i pełnych tradycji turniejów esportowych na świecie (www.intelextrememasters.com).

Contact us

EFG owns a portfolio of brands in different categories. We are leading the industry with numerous online and offline competitions, digital platforms as well as gaming lifestyle festivals.